06 آوریل 2019

ایمنی در برابر طوفان

باد های شدید و طوفان در فضاهای بیرونی همواره تهدیدی برای اجرای روف گاردن محسوب می شوند، مخصوصا در بام آسمان خراش ها و برج ها که در مقایسه با سازه های مجاور خود بلندتر هستند.
با رعایت نکات زیر می توان به ایمن ترین شکل ممکن به طراحی و اجرای نما سبز در بام ها پرداخت:

ارتفاع بام:

در طراحی و اجرای بام سبز ارتفاع بام و جهت وزش باد باید بررسی شود.

حتی الامکان در این قسمت ها از سازه هایی که امکان جذب نیروی باد را دارند مثل درخچه های بلند پرهیز شود.

شکست باد:

اگر بام ساختمان در معرض وزش باد است با تمهیداتی خاص باعث شکست باد در محیط شویم که جهت وزش تغییر کند.

نحوه اجرا:

گذشته از طراحی، بیشترین سهم در مقابله با باد و طوفان مربوط به نحوه اجرا می شود. در این حالت روف گاردن گسترده اهمیت بسزایی دارد..در این سیستم سطح گسترده ای از بام با گیاهان کم ارتفاع و چمن پوشیده می شود. در این نوع بام از مبلمان فضای باز و آلاچیق و چتر استفاده نمی شود.

کف سازی:

همچنین کف سازی مناسب از مهم ترین فاکتورهایی است که برای مقاومت در برابر باد و طوفان اهمیت دارد. در ساختمان هایی که کفسازی هنوز به اتمام نرسیده، استفاده از بیس پلیت جهت نصب ستون سازه ها راحت ترین و ایمن ترین روش در برابر باد های شدید و طوفان به حساب می آید.

پوشش گیاهی مناسب:

در مورد پوشش گیاهی نیز درختچه های کوتاه همان طور که در بالا اشاره شد مناسبند. در مورد درختچه های بلندی که عمق کاشت پایینی دارند این احتمال وجود دارد که باد شدید یا طوفان ریشه را از جا درآورد، از این رو سیستم انکورینگ بهترین روش تثبیت ریشه در خاک می باشد و به صورت کلی می توان گفت در این روش ریشه درختچه توسط یک سری تسمه خاص و یک بستر عمدتأ شبکه ای در زیر خاک در جای خود تثبیت می گردد. سرخس ها از جمله پوشش های گیاهی مناسب هستند که علاوه بر طراحی بام سبز در اجرای دیوار سبز نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

Post a comment