19 مه 2019

کاشت گیاهان روی سطح پشتبام به بام سبز معروف است . تنوع گیاهی برای اجرای این بام می‌تواند پوشیده از چمن مصنوعی تا انواع درختان باشد . برای سبزپوش کردن بام گیاهانی لازم است که در برابر محیط خشک و بی‌روح پشت بام و در شرایط کم آبی یا بی آبی ، یخ زدگی ، نسیم دریا و … مقاوم باشند. انتخاب نوع گیاهان بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی متفاوت است. جزئیات اجرائی چنین بامی تفاوتی با بامهای معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی ، حرارتی ، پوشش ضد آب ماسه و درز پوش می‌باشند و همچنین شامل مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری ، زهکشی رطوبت و استاندارد نگهداری گیاهان را در ساختمان‌سازی فراهم آورند. لفظ بام سبز همچنین می‌تواند برای پشت بام‌ هایی که مفاهیم سبز را در نظر دارند ، مانند پانل‌های خورشیدی یا صفحات فتو ولتائیک بکار رود.
تاربخچه بام‌های سبز مدرن به ایسلند و اسکاندیناوی برمی‌ گردد. شکل‌گیری بام‌های سبز (چمنی) در این مناطق که اقلیمی سرد دارند،به دلیل محدودیت مصالح ساخت و ساز بوده‌است؛ تاجاییکه ساکنین را بر آن داشته برای ساخت وساز، تا حد امکان از مصالح بوم آورد آن مناطق که شامل کلوخ چمنی و سنگ بوده‌ استفاده کنند. این بام‌ها معمولا ترکیبی از 2 تا 3 لایه کلوخ چمنی بر روی لایه‌ای از شاخه‌های کوتاه بوده‌اند که به منظور هدایت آب باران شیبدار ساخته می شدند. این بام‌ها با اینکه ابتدایی بوده‌اند، اما ذخیره حرارتی و عایق ساختمان‌ها را فراهم می کردند.
روف گاردن در کل به مکانی گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف ، چه پشت بام، چه حیاط و … اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در سطحی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی تشکل شده باشد؛ مانند کف لابی ساختمان که سقف پارکینگ قرار دارد ، یا کف حیاطی که بر روی پارکینگ واقع شده و امکان کاشت گیاه بر روی سطح طبیعی زمین فراهم نباشد.در این روش بعد از ایزوله کردن و زیرسازی مناسب پشت بام و آماده کردن خروجی آب، سطح بام برای کاشت چمن آماده می باشد. اما در روش متمرکز می توانید درختان و بوته های زیبا و سرزنده در پشتبام قرار دهید. زیرا
در این روش عمق کاشت بیشتری در دست شما هست .
روف گاردن مدولار نسبت به شیوه متمرکز مزایایی دارند که مهمترین آن پیش ساخته و آماده بودن وسایل و لوازم این کار است و دیگر این که برای افرادی که زیاد جابجایی منزل دارند و می خواهند که گیاهان را با خود جابجا کنند
مناسب است.
اما در هر دو روش قبل از اجرای روف گاردن باید از مقاومت ساختمان در برابر بار مرده ایجاد شده در پشت بام مطمئن باشید. اگر در این زمینه اطلاعی ندارید و از لحاظ مقاومت سازه ساختمان خود در برابر میزان بار مرده ناشی از روف گاردن مردد هستید ، بهتر است برای ایجاد فضای سبز در پشتبام، از روش روف گاردن مدولار استفاده کنید. در این روش از گلدان های آماده جهت اجرای روف گاردن استفاده می شود.

Post a comment