20 مه 2019

طراحی و اجرای نما و اجرای بام سبز از جمله عواملی است که در زیبایی یک ساختمان نقش دارد . همچنین اهمیت به دکوراسیون داخلی ، نیز برای زیبایی محیط داخلی و جلوه بخشیدن به آن جزء ضروریات است.
شاید طراحی و اجرای نما که توسط کادر متخصص انجام می شود زمان بر باشد اما یک طراحی نمای اصولی که توسط معماران انجام شود، در افزایش سود، جذب مشتری و ماندگاری ساختمان تاثیر به سزایی دارد. در زیباسازی نمای ساختمان مصالح نما سنگ، ترموچوب و کامپوزیت از محبوبترین آن ها هستند.
اجرای بام سبز به طرق مختلفی انجام می شود که در مقالات قبلی در مورد روف گاردن متمرکز و روف گاردن مدولار توضیحاتی داده شده در اینجا به اختصار روف گاردن گسترده معرفی می گردد.
روف گاردن گسترده برای پشت بام هایی است که ظرفیت تحمل بار پایینی داشته و یا محلهایی که برای باغ بام مناسب نیستند کاربرد دارد. روف گاردن گسترده ، با حداقل تاسیسات، نگهداری و در نتیجه هزینه قابل اجرا است . این نوع بام سبز، بستر کاشت بین 5 تا 15 سانتی متر نیاز دارد بنابراین ، سبک بوده و بار کمی را به ساختمان وارد می کند و از آنجا که در بیشتر مواقع نیاز به اصلاح ساختار ساختمان نیست، برای اجرا بر بام ساختمانهای موجود، مناسب تر است. همچنین هم روی بام های مسطح و هم شیبدار، تا شیب 30 درصد قابل اجراست. این بام ها زیاد نیاز به نگهداری ندارند و آبیاری آنها نیز ناچیز است. در روف گاردن گسترده، انتخاب پوشش گیاهی به عمق لایه کاشت و محدودیت در ریشه گسترانی بستگی دارد و بسته به آن از چمن ها، خزه، گیاهان علفی دائمی، سالانه و سایر گیاهان با ریشه های کوتاه و مقاوم در برابر خشکی که نیاز به نگهداری کمتری دارند، محدود می شود .
روف گاردن گسترده بطور معمول جهت کاشت درختچه و گیاهان پرحجم کاربردی نیستند و فقط می توان از منافع زیست محیطی آنها بهره برد و همچنین جهت اجرای کف پوش چوب ترمو و کف پوش چوب پلاستیک جهت پیاده روی مناسب می باشد زیرا توزیع وزن و کاهش وزن در این نوع روف گاردن از نکات قابل توجه می باشد توصیه می شود در روف گاردن گسترده از فلاور باکس جهت کاشت انواع درختچه استفاده شود.

Post a comment