30 ژوئن 2019

نمای شسته

نما های ساختمان انواع مختلفی دارد. یکی از انواع نما ها ، نمای شسته می باشد. نما های شسته از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و در برابر گرما و  سرما مقاومت بالایی را از خود نشان می دهند و یکی از دلایل این امر دارا بودن ضخامت زیاد این نما است که سبب ایجاد مقاومت در آن شده است. نما ی شسته از سنگ ریزه های دانه بندی شده ساخته می شود. این سنگ ریزه ها دارای تنوع رنگی هستند و می توانند برای طراحی و اجرای نما ، مطابق با سلیقه در رنگ بندی های متنوعی مورد استفاده قرار بگیرند. از انواع رنگ های قابل استفاده برای این نما می توان به رنگ های مشکی، سبز، قرمز، سفید، خاکستری و … اشاره کرد. بنابراین این نما ها از تنوع رنگی بالایی برخوردار هستند. مزیت دیگر در استفاده از نمای شسته بحث هزینه آن می باشد، هزینه طراحی و اجرای نما در این حالت بسیار پایین بوده و این امر یکی از دلایل استفاده گسترده از آن شده است. علاوه بر این ها در نماهای شسته میزان آلودگی که با گذشت زمان بر روی نمای ساختمان ها ایجاد می شود، به میزان کمتری قابل رویت می باشد.

نمای شسته در ایران بسیار گسترش یافته است و مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل نام گذاری این نما این است که پس از طراحی و اجرای نما ، در مرحله آخر با استفاده از آب شسته می شود.

از این نما می توان در نمای ساختمان، دیوار های محوطه، اجرای بر روی کف به عنوان موزاییک، راه پله ها و … استفاده کرد.

برای اجرای نمای شسته سیمانی از ترکیب سیمان سفید یا سیاه با پودر های رنگی یا پودر سنگ رنگی و سنگ ریزه های دانه بندی شده استفاده می شود. برای طراحی و اجرای نما این مواد را با آب ترکیب می کنند و ملات حاصل شده بر روی سطح مورد نظر اعمال می شود.

Post a comment